خانه | تالار گفتگو و مشاوره | مزایای عضویت | عضویت / ورود | سبد خرید | پرداخت آنلاین | تماس با ما
سام والتون (Sam Walton)، از پیشاهنگی تا فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت

سام والتون (Sam Walton)
از پیشاهنگی تا فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت
 
در 29 مارس 1918 در نزدیکی منطقه کینگزفیشر در ایالت اوکلاهاما توماس گیبسون والتون و نانسی لی واتسون صاحب فرزند پسری شدند که نام او را سام والتون نهادند. آن‌ها تا سال 1923 در مزرعه خود زندگی کردند.

پدر سام که درآمد حاصل از کشاورزی را برای امرارمعاش خانواده خود کافی نمی‌دید، به حرفه پیشین خود، رهن و اجاره املاک، بازگشت. بنابراین سام به همراه خانواده خود به ایالت میسوری نقل‌مکان نمود. سال‌های متمادی آن‌ها از این شهر به آن شهر می‌رفتند. زمانی که سام در سال هشتم مشغول به تحصیل بود، به‌عنوان جوان‌ترین پیشاهنگ تاریخ آمریکا به شمار می‌آمد. بعدها نیز موفق به کسب جایزه ویژه عقاب‌های پیشاهنگ گردید.

 

او در دوران دبیرستان، درزمینه‌ی ورزش نیز خوش درخشید و در سال 1935 به همراه تیم بسکتبال و فوتبال مدرسه قهرمان شد. سام که در دوران رکود بزرگ آمریکا بزرگ می‌شد، کارهای زیادی انجام می‌داد تا به خانواده خود کمک کند. او گاوها را می‌دوشید و پس از ریختن آن‌ها در بطری، آن‌ها را می‌فروخت. پس‌ازآن به فروش روزنامه و بردن آن به درب منازل مشغول شد. او به‌قدری هوشمند و موفق بود که در زمان فارغ‌التحصیلی خود به‌عنوان تیزهوش‌ترین پسر شناخته شد.

 

پس از اتمام دوران دبیرستان سام تصمیم گرفت به دانشگاه برود تا بهتر بتواند از خانواده خود حمایت کند. او به تحصیل در رشته اقتصاد در دانشگاه میسوری مشغول شد. در حین تحصیل سام به کار نیز مشغول بود و از کار کردن ابایی نداشت. در میان کارهای مختلفی که داشت زمانی حتی درازای غذا، در رستوران‌ها پیشخدمتی می‌کرد.

 

سه روز پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده، به‌عنوان کارآموز مدیریت به جی‌سی‌پنی رفت که ماهانه 75 دلار حقوق می‌گرفت. او در سال 1942 پیش از اعزام به سربازی در جنگ جهانی دوم از این کار استعفا داد. در خلال سربازی در کارخانه تولسای اوکلاهاما مشغول به کار شد و در آنجا با همسر آینده خود، هلن رابسون، نیز آشنا گردید. او دانش‌آموخته بازرگانی دانشگاه اوکلاهاما و دختر یک بانکدار و مزرعه‌دار معروف بود. آن‌ها در 14 فوریه 1943 ازدواج کردند.

 

اولین فروشگاه
در سال 1945، پس از ترک ارتش، والتون تصمیم گرفت تا فروشگاه بزرگی افتتاح کند که مغازه‌های متنوعی در آن وجود داشته باشند. او با کمک پدرزن خود 20 هزار دلار وام گرفت و به همراه 5 هزار دلاری که در دوران خدمت سربازی اندوخته بود، فروشگاه بن فرانکلین در آرکانزاس را خریداری کرد. این فروشگاه نمایندگی زنجیر برادران باتلر را در اختیار داشت.

 

در همین فروشگاه بود که سام والتون در بسیاری از مفاهیمی که نقشی بسیار اساسی را در موفقیت او ایفا نمودند پیشتاز شد. او در ابتدا اطمینان حاصل کرد که قفسه‌های فروشگاه مملو از اجناس متنوع و ارزان‌قیمت باشند. در ضمن، فروشگاه او، به‌ویژه در ایام کریسمس، بیش از سایر مغازه‌ها باز می‌ماندند.

 

همچنین او با خرید از عمده‌فروشان ارزان‌قیمت، درزمینه‌ی تخفیف دادن نیز پیشتاز و میدان‌دار گردید. این کار باعث می‌شد تا مشتریان او پول بیشتری بیندوزند و درنتیجه فروش خود او نیز بالاتر رفت. فروش بیشتر، به او این امکان را می‌داد تا قیمت کمتری از عمده‌فروشان درخواست کند. یکی از دلایل موفقت این فروشگاه موقعیت مرکزی آن بود که اجازه دسترسی به مشتریان زیادی را می‌داد. برای پیروزی در رقابت با فروشگاه استرلینگ، والتون فروشگاه مجاور خود را اجاره کرد و در سال 1950 آن‌ها را افتتاح نمود، اما به آن موفقیت نرسید.

 

با توجه به موفقیت عظیم این فروشگاه‌ها، مالک فروشگاه مجاور حاضر به تمدید اجاره‌نامه خود نشد، چون تصمیم داشت آن‌ها به پسرش واگذار کند. نداشتن گزینه‌هایی برای نوسازی و اجاره 5% میزان فروش، اولین درس‌های تجارت برای سام والتون بودند. علی‌رغم بی‌انصافی‌ها و بی‌عدالتی‌هایی که با بیرون راندن او در حق والتون شده بود، مالک مغازه تمام فروشگاه و اجناس آن را به قیمت 50 هزار دلار خرید که خود والتون آن‌را قیمتی منصفانه می‌دانست.

 

ارزان‌فروشی والتون
قبل از ترک فروشگاه خود در سال 1951، والتون جای دیگری را برای فروشگاه جدید خود در نظر گرفته بود. او که جایی را در محل قدیمی خود نیافته بود، در بنتونویل آرکانزاس فروشگاهی را باز کرد و این بار نام آن‌را «ارزان‌فروشی والتون» گذاشت. در بنتونویل او و همسرش درگیر فعالیت‌های اجتماعی نیز شدند. والتون مدتی رئیس باشگاه روتاری و اتاق بازرگانی نیز بود. او همچنین در شورای شهر انتخاب شد، در هیات پرستاران فعالیت نمود و لیگ کوچک بیس‌بال را در شهر خود راه‌اندازی نمود.

 

در سال 1952 والتون تصمیم گرفت تا فروشگاه دیگری در 20 مایلی جنوب بنتونویل راه‌اندازی کند. این فروشگاه هم همان نام را داشت و به همان موفقیت ارزان‌فروشی اصلی دست‌یافت. والتون در مورد این دوران می‌گفت: من بدون خجالت یا شرمندگی کاری را می‌کردم که در مورد هر کار دیگری درزمینه‌ی تجارت نیز انجام می‌دادم و خواهم داد: من در فروشگاه دیگران سر می‌کشیدم و به دنبال استعدادها و قابلیت‌ها می‌گشتم.

 

در جستجوهای خود، والتون به ویلارد واکر، مدیر فروشگاهی در اوکلاهاما برخورد کرد. به همراه واکر او کاری کرد که اگرچه امروزه خیلی عادی است، اما در دوران خود کاری نامعمول و غیر رایج بود. والتون درصدی از سود فروشگاه را به واکر پیشنهاد داد. خود والتون نیز ماهی یک‌بار برای سرکشی و رسیدگی به امور فروشگاه به آنجا سر می‌زد.

 

در همین دوران بود که والتون برای اولین بار پدیده صندوق را به وجود آورد تا مشتریان بتوانند پس از انتخاب اجناس خود، پول آن‌ها را یک‌جا و در نزدیکی درب خروجی بپردازند. والتون همچنین اصرار داشت که فروشگاه‌های او تمیز و پرنور باشند و برای افزایش وفاداری کارمندان خود، آن‌ها را در سود فروشگاه سهیم می‌کرد.

 

زنجیره فروشگاه‌ها
پس از مدتی والتون به کمک برادر، پدرزن و برادرزن خود فروشگاه‌های بیشتری را تأسیس نمود. کم‌کم او فروشگاه‌های بزرگ‌تری را بازنمود و نام آن‌ها را «مرکز فروش خانواده والتون» نهاد. والتون به مدیران خود پیشنهاد کرد تا در فروشگاه‌های تحت مدیریت خود سرمایه‌گذاری کنند و در صورت تمایل تا سقف 1000 دلار در فروشگاه‌های جدید سرمایه‌گذاری نمایند. این کار باعث می‌شد تا مدیران تمام سعی خود را بنمایند تا سود آن‌ها بیشتر شود و مهارت‌های مدیریتی خود را افزایش می‌دادند. تا سال 1962، والتون و برادرش، 16 فروشگاه را در آرکانزاس، میسوری و کانزاس در اختیار داشتند.

 

 

اولین والمارت
برای بیشتر مردم دنیا، نام والمارت نامی کاملاً آشناست. مجموعه‌ای از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سرتاسر دنیا که باقیمتی بسیار مناسب به خرده‌فروشی می‌پردازند. تجربه سام والتون در مدیریت و تأسیس فروشگاه‌های متعدد به همراه ایده‌های بزرگ او باعث شد تا پس از داشتن 16 فروشگاه، ایده خود را جهانی ساخته و به پرورش آن بپردازد.

 

اولین والمارت واقعی در سال 1962 در راجرز در آرکانزاس افتتاح شد. به‌تدریج والمارت به بزرگ‌ترین خرده‌فروشی دنیا تبدیل شد. در سال 2004، بیش از 5/1 میلیون نفر در استخدام شرکت والمارت بوده‌اند.

 

والتون معتقد بود که «هر والمارت باید منعکس‌کننده ارزش‌های مشتریان خود بوده و از دیدگاه آن‌ها نسبت به جامعه خود حمایت کند.». والمارت برنامه‌هایی را توسط افراد محلی در مناطق برگزار می‌کند تا به نیازسنجی مشتریان خود بپردازد.
او در سال 1992 به خاطر تلاش‌های منحصربه‌فرد خود در صنعت خرده‌فروشی به دریافت مدال آزادی نائل آمد. در آوریل همان سال بود که سام والتون در سن 74 سالگی از دنیا رفت.

 

مجله فوربس او را در طول سال‌های 1985 تا 1988 به‌عنوان ثروتمندترین مرد آمریکا و دنیا معرفی نمود. بیل گیتس که اکنون سالهاست به‌عنوان ثروتمندترین مرد دنیا شناخته می‌شود، در سال 1992 و پس از مرگ سام والتون وارد این لیست شد. طبق برآوردهایی که انجام‌شده است، بسیاری معتقدند اگر سام والتون هنوز زنده بود، ثروتی دو برابر بیل گیتس در اختیار داشت. در سال 1998 نیز سام والتون در میان فهرست 100 فرد تأثیرگذار قرن بیستم مجله تایم قرار گرفت.
 

  لینک صفحه جهت اشتراک گذاری  
  http://javanmardzadeh.com/?p=1671  انتشار مطالب با ذکر و لینک منبع بلامانع است.

استفاده از مجموعه‌های بهادار، فقط برای افرادی مجاز است که بهای آن را از طریق وب سایت پرداخت کرده‌اند.
چاپ، تکثیر، کپی‌برداری، استفاده و انتشار برای سایرین از نظر شرعی و قانونی غیرمجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.twitter facebook instagram shenoto aparat telegram feed

سازمان بهزیستی کشور کمیته امداد امام خمینی رحمت الله علیه واحد فراهم آوری اعضای پیوندی موسسه خیریه محک - حمایت از کودکان مبتلا به سرطان موسسه خیریه بهنام دهش پور - حمایت از بیماران مبتلا به سرطان موسسه خیریه بنیاد کودک موسسه خیریه حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها آسایشگاه خیریه کهریزک انجمن حمایت از کودکان کار
انجمن حمایت از مبتلایان به دیستروفی بانک اطلاعات اهداکنندگان سلول های بنیادی ایران دارالاکرام - موسسه فرهنگی حمایت از تحصیل کودکان و نوجوانان موسسه نیکوکاری مهرآفرین موسسه خیریه همت انجمن خیریه 14 معصوم (ع) اهواز موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی طرح رفع سوء تغذیه کودکان نیازمند زیر 6 سال

Copyright © Javanmardzadeh.com
Designed by Javanmardzadeh