ورود / عضویت | محصولات | تالار گفتگو و مشاوره | تبلیغات | پرداخت آنلاین | تماس با ما | سبد خرید: 0 محصول - تومان       
ضریب تاثیر، عامل تاثیر یا Impact Factor مجله

ارزش یک مقاله بر مبنای میزان تاثیر آن مقاله بر مقالات بعدی تعیین می‌شود. عامل تاثیر یا Impact Factor که معمولا با IF نشان داده می‌شود، حاصل نسبت تعداد استنادها یا مرجع خوردن یا Citations به تعداد مقالات چاپ شده در 2 سال قبل است که معرف این تاثیر است.
ضریب تاثیر یا IF ، کاربردی‌ترین شاخص می‌باشد. این فاکتور در حقیقت، توانایی مجله و هیات تحریریه آن را در جذب بهترین مقاله‌ها نشان می دهد. در واقع IF بيان‌گر آن است که به طور متوسط، هر مقاله‌ی منتشر شده در يک مجله، چند بار مورد ارجاع قرار گرفته است.
ایمپکت فاکتور به وسیله Eugene Garfield ، بیانگذار موسسه تامسون ISI که بخشی از تامسون رویترز است در دهه 1960 بنیان گذاری شد. ایمپکت فاکتور مجلات، هر ساله برای مجلاتی که در لیست مجلات تامسون رویترز قرار دارند تعیین می‌شود.
در پایان هر سال، مجله‌های تحت پوشش فهرست نویسی ISI که در فهرست Web of Science یا به اختصارWOB  قرار گرفته‌اند، ارزیابی می‌شوند. این موسسه، هر سال در ماه ژوئن (ششمین ماه میلادی) ایمپکت فاکتورهای مجلات در سال قبل را در گزارشات ارجاع مجله، Journal Citation Reports یا JCR منتشر می‌کند.
این ضریب، نه برای مقاله یا نویسنده، بلکه برای مجله محاسبه می‌شود. شاخص Impact factor به شما كمك مي‌كند كه ارزيابي مناسبي از مجله به ويژه هنگامي كه با مجله‌هايي در زمينه يا رشته مشابه مقايسه مي‌شود داشته باشيد.

نحوه‌ی محاسبه‌ی  IF
Impact Factor فقط در مورد نشريات نمايه‌ شده در بانک اطلاعاتی Web of Science و توسط موسسه ISI برای بیش از 11000 مجله محاسبه و منتشر می‌شود.
محاسبه بر مبنای یک دوره دو ساله صورت می گیرد. IF مجله x از تقسيم نمودن تعداد موارد ارجاع به مقالات دو سال گذشته آن مجله (x) در سال جاري در تمامي مجله‌ها، به تعداد مقالات منتشر شده در مجله (x) در بازه دو سال گذشته حاصل مي آيد.
فرضا اگر در سال 9۴ جمعا ۴۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله، در سال 9۲ تعداد ۲۶ مقاله و در سال 9۳ تعداد ۲۴ مقاله چاپ شده باشد، ضریب ارجاع آن مجله، از تقسیم ۴۰ بر ۵۰ (24+26=50) به دست می آید که 0.8 است، یعنی به طور متوسط، هر مقاله آن نشریه، 0.8 مرتبه، مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است. 

[عکس: if_calculation.PNG]

نحوه دسترسی به IF مجلات
برای مشخص سازی ضریب تاثیر IF یک مجله می‌توان به سایت آن مجله مراجعه کرد و اطلاعات لازم را به دست آورد. همچنین برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده می‌توان از سایت‌های معتبری مانند SJR استفاده نمود.
SJR: http://www.scimagojr.com

چند نكته:
• IF  معيار ارزيابي مجله‌ها در يك زمينه يا رشته خاص با يكديگر مي‌باشند. بنابراين هرگز نبايد IF يك مجله پزشکی، به طور مثال، رشته داخلی را با IF يك مجله دندانپزشکی مقايسه نمود.
• برخي مجلات، مقالاتي را چاپ مي‌كنند كه حالت Review یا مروری دارند. IF اين مجلات معمولا بسيار بالاتر از مجلات ديگر در يك رشته خاص مي‌باشد. از جمله اين مجلات مي توان به Annual Review of Cell and Developmental Biology ‏ و Annual Review of Genetics اشاره نمود.
• هرچند IF يك مجله مي‌تواند به عنوان معياري جهت تخمين ارزش متوسط مقالات آن مجله به كار رود ولي بايستي در نظر داشت تعداد ارجاعات به مقالات مختلف يك مجله مي‌تواند بسيار متفاوت باشد. به عبارت ديگر توزيع فراواني ارجاع به هر مقاله در يك مجله به هيچ عنوان يك توزيع نرمال نمي‌باشد. به طور مثال، بيش از 90 درصد IF مجله بسيار معتبر Nature در سال 2004 به 25 درصد مقالات منتشر شده در اين مجله باز مي‌گشت.
• IF هر چند یک شاخص کمی علم سنجی است كه مي‌تواند معياري براي سنجش كيفيت نشريات باشد اما به دليل محدوديت‌هاي كه دارد نبايد آن را به تنهايي شاخصی برای ارزشيابی و سنجش كيفيت مجلات دانست.

معرفی میانگین فاکتور تاثیر مجله (JIF یا Journal Ranking and Average Impact Factors)
میانگین IF های مجله در طول سالیان فعالیت مجله در ISI است که فاکتورهای تاثیر در همه سال‌ها با هم جمع و سپس بر تعداد سال‌های موجودی فاکتور تاثیر مجله تقسیم می‌شود که هر ساله توسط ISI ارائه می‌شود.
  لینک‌های اشتراک‌گذاری  
  http://karoonmedia.ir/?p=1259  

مفاهیم فناوری اطلاعات و ارتباطات مبانی کامپیوتر و برنامه نویسی به زبان ++C کامپیوتر و تاریخچه پیدایش آن روان‌شناسی از دیدگاه اندیشمندان مسلمان کتاب امام صادق سلام الله علیه، مرد مبارزه، علم و تشکیلات خودروهای سنگین، تکنولوژی و عیب‌یابی
پاورپوینت مقاله پروتکل انتقال مطمئن و کارآمد انرژی (ERTP) برای جریان داده ها در شبکه های حسگر بی سیم (فایل پاورپوینت به همراه PDF) تحقیق آشنایی با روش های تعبیه نمودن Watermarking بر روی داده های دیجیتال مقاله روش های پیشرفته برای سیستم های شناسایی نفوذ Botnet (مقاله کامل به همراه ترجمه) تحقیق بررسی و ارزیابی سیستم عامل تحت وب گوگل (Google Chrome OS) پاورپوینت مقاله روش های پیشرفته برای سیستم های شناسایی نفوذ Botnet (فایل پاورپوینت به همراه PDF) مقاله پروتکل انتقال مطمئن و کارآمد انرژی (ERTP) برای جریان داده ها در شبکه های حسگر بی سیم (مقاله کامل به همراه ترجمه)


انتشار مطالب با ذکر و لینک منبع بلامانع است.

استفاده از مجموعه‌های بهادار، فقط برای افرادی مجاز است که بهای آن را از طریق وب سایت پرداخت کرده‌اند.
چاپ، تکثیر، کپی‌برداری، استفاده و انتشار برای سایرین از نظر شرعی و قانونی غیرمجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.


در شبکه‌های اجتماعی همراه ما باشید
linkedin twitter facebook Aparat: KaroonMedia.ir Instagram: @KaroonMedia Research Channel: @KaroonResearch Web Channel: @KaroonMedia
سازمان بهزیستی کشور کمیته امداد امام خمینی رحمت الله علیه واحد فراهم آوری اعضای پیوندی موسسه خیریه محک - حمایت از کودکان مبتلا به سرطان موسسه خیریه بهنام دهش پور - حمایت از بیماران مبتلا به سرطان موسسه خیریه بنیاد کودک موسسه خیریه حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها آسایشگاه خیریه کهریزک انجمن حمایت از کودکان کار
انجمن حمایت از مبتلایان به دیستروفی بانک اطلاعات اهداکنندگان سلول های بنیادی ایران دارالاکرام - موسسه فرهنگی حمایت از تحصیل کودکان و نوجوانان موسسه نیکوکاری مهرآفرین موسسه خیریه همت انجمن خیریه 14 معصوم (ع) اهواز موسسه خیریه و ایتام بنی هاشم رضوی طرح رفع سوء تغذیه کودکان نیازمند زیر 6 سال
Copyright © karoonmedia.ir
Designed by javanmardzadeh@yahoo.com